UNESCO Dünya Mirası Denizli Pamukkale Travertenleri

Yapılan araştırmalara göre yaklaşık 400 bin yıl evvel gerçekleşen belirsiz sayıdaki depremlerle Büyük Menderes Havzası’na termal sular dolmaya başlayarak Denizli Pamukkale Travertenleri olarak adlandırılan oluşumu meydana getirmiştir. Denizli ilinde yer alan harika oluşum her yıl milyonlarca turistin görmek için yurt içi ve yurt dışından akınına uğramaktadır. Ortalama 1000 yıldır kaplıca olarak hizmet sunan travertenlerin teraslarının içindeki su çökelmiş olan karbonat minerallerinden oluşmaktadır. Doğal ve kültürel miras olarak UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 29 yer arasındaki travertenler Türkiye’de en fazla görülen turistik yerler arasında bulunmaktadır. Doğa harikası travertenler kaynak sularından ve teraslı tepelerden oluşmaktadır. Oluşumu sağlayan ve termal kaynakları ulaştıran Çökelez Dağı eteklerinden gelen sular 50 metre yüksekliğe sahip olan ve 3 kilometre uzunluğundaki terasların dolmasını sağlamaktadır.

Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur?

Pamukkale’de yer alan eşsiz travertenler kaynaktan çıkan suyun ortalama 330 metreyi kat etmesi ile birlikte teraslara dökülmesi ile oluşum sürecine başlamaktadır. Kalsiyum karbonat içerikli su güneş ile temas ettiğinde buharlaşarak jel kıvamını almaktadır. Bu da pamuksu bir görünüme yol açmaktadır. Oluşum sürecini takip eden zamanlarda bu jel katılaşarak kristal kaya şeklini almaktadır. Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur? hususunda travertenlerin tamamen doğal bir oluşum olduğu anlaşılmaktadır. Bileşimine bakıldığında ise içeriğinde:

 • Sodyum,
 • Demir,
 • Kalsiyum karbonat,
 • Sülfat,
 • Potasyum,
 • Serbest karbondioksit,
 • Magnezyum yer almaktadır.

Tortulu olan yapısının pamuk gibi beyaz olması ve yumuşaklığı nedeni ile Pamukkale adını aldığı bilinmektedir. Antikçağdan bu yana şifa dağıtan suyun solunum, dolaşım, deri hastalıklarına iyi geldiği de bilinmektedir.

Pamukkale Travertenleri hakkında bilinmesi gerekenler

 • Pamukkale Traverten gezisi için minimum 3 ya da 4 saat ayrılması önerilmektedir.
 • Ayakkabılar için uygun bir poşet, havlu gibi gereçlerin çantanızda olması önerilmektedir.
 • Yiyecek alınabilecek yerler olsa bile yanınızda bir şeyler bulunması önerilmektedir.
 • Antik havuz ücreti ile traverten ücreti ayrı olarak ödenmektedir.
 • Müze karta serbest olan yerde giriş ücreti 35 TL olarak belirlenmiştir.

Genel itibari ile belirtilen hususlara dikkat edildiğinde keyifli bir gezi programı oluşturmak mümkündür. Yanı sıra giriş çıkış saatlerine de dikkat edilmesi gerekmektedir. Yaz ve kış sezonlarında farklı çıkış saatleri uygulaması olan travertenlerde yazın 08:00 ile 21:00 arasında açık olan yer kış ayları için 08:00 ile 17:00 arasında açık olmaktadır.

Özet
UNESCO Dünya Mirası Denizli Pamukkale Travertenleri
Başlık
UNESCO Dünya Mirası Denizli Pamukkale Travertenleri
Açıklama
Depremler sonucu Büyük Menderes Havzası’na termal sular dolmaya başlayarak Denizli Pamukkale Travertenleri olarak adlandırılan oluşum meydana getirmiştir
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo