Traverten Nedir?

Ülkemizde Denizli dendiği zaman ilk gelen, doğa harikası muhteşem görüntüsü ile Pamukkale Travertenleri. Bu travertenler jeolojik olaylar sonucunda meydana gelmiştir. Kırılan fay hatlarının arasından çıkan termal sıcak su, kayaçlar üzerine dökülmekte ve hava teması ile soğumaktadır. Bu döngünün devam etmesinin ardından oluşan beyaz renkli çökelti zamanla bembeyaz bir görüntü meydana getirmektedir. Bu muhteşem görüntü hem Türkiye’de hem dünyada tanınmakta ve yıl içinde travertenleri görmek ve şifalı suyundan faydalanmak için binlerce turist ziyaret etmektedir. Ülkemizin her köşesinde olduğu gibi, Denizli şehrinde de turizm bir hayli gelişmiş ve bu doğrultuda önemli çalışmalar devam etmektedir.

Turizm Merkezi Pamukkale

Pamukkale içinde doğal yollarla oluşan travertenlerle adını duyurmuş bir ilçemizdir. Peki Pamukkale Nerede? Pamukkale Denizli’ye bağlı bir ilçe olup şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 18 kilometredir. Aynı zamanda Pamukkale İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgelerini bağlayan orta noktada bulunmaktadır. İklim özellikleri hem Ege hem de Akdeniz iklimini taşımaktadır. Burada travertenler haricinde çok sayıda kaplıca bulunmaktadır. Eklem hastalıklarının tedavisi için yıl içinde binlerce turist kaplıca turizmi için ilçeye gelmektedir. Pamukkale yazları sıcak kışları ılık geçen bir yerdir. İklim özelliklerinin elverişli olması yılın her ayının turizme uygun olduğunu göstermektedir. İlçede gelen misafirler için çok sayıda otel bulunmaktadır. Her yönden avantajlı olan Pamukkale ülkemizin görülmesi gereken yerleri arasındadır.

Doğa Harikası Pamukkale Travertenleri

Ziyaretçi akınına uğrayan travertenlerin nasıl oluştuğu merak konusudur. Traverten nedir? Sorusuna cevap olarak: Fay hatlarının aralıklarından çıkan su zaman içinde travertenlerin katmanlarına dökülerek çökelmelere neden olmaktadır. Sıcak su içinde kalsiyum ve hidrokarbonat yoğunluğu oldukça fazladır. Beyaz renkli çökelmeler karbonattan oluşmaktadır.  İlk başta jel görünümünde olan bu çökelmeler zamanın etkisi ile sertleşmekte ve bembeyaz bir görüntü oluşturmaktadır. Pamukkale çevresinde sıcaklıkları 35 ile 100 derece arasında değişen 17 adet sıcak su alanı bulunmaktadır. Hem gezi hem sağlık için tercih edilen yerler arasında Pamukkale sayılabilmektedir. Kendiliğinden oluşan bu muhteşem görüntü UNESCO Dünya Miraslar listesinde yerini almakta ve korunmaktadır.

Özet
Traverten Nedir?
Başlık
Traverten Nedir?
Açıklama
Traverten nedir? Sorusunun cevabı: Fay hatlarının aralıklarından çıkan su zaman içinde travertenlerin katmanlarına dökülerek çökelmelere neden olmaktadır.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo