Traverten Nedir?

Denizli’ye gitmek niyetinde olan herkes gayet iyi bilir ki Pamukkale’de bulunan travertenler ülkemizde görülmeye değer yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Fakat gerçekten traverten nedir biliyor muyuz? Nasıl oluşur? Niye böyledir?

O halde açıklamaya çalışalım: Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan kimyasal tepkimelerden etkilenen kaya parçalarının çökmesi sonucu oluşan yapılaşmalar traverten olarak adlandırılmaktadır. Denizli’de de çok uzun yıllar önce böyle bir olay olmuş ve sonuçta ortaya Pamukkale travertenleri çıkmıştır. Ancak burada olan olayı daha da detaylandıracak olursak Pamukkale’de bulunan termal kaynakların jeolojik olaylardan etkilenerek hareket ettiğini söylemek mümkündür.

Pamukkale travertenleri ne kadar kalıcıdır?

Doğal bir hareket sonucu oluşan Pamukkale travertenleri için uzmanlar kesin bir ömür biçmemekle birlikte bu yerin çok daha uzun süre kalıcı olması için çalışmalarına devam etmektedirler. Fakat gelen ziyaretçilerin bu travertenler ile oynaması zaten yumuşak halde bulunan kalsiyum karbonatın hasar görmesine neden olduğu için aslında çok daha dikkatli olunması gerekmektedir. Ayrıca görevliler de termal suyu kontrollü şekilde vermektedirler. Bunun en büyük sebebi de yosunlaşmayı haliyle kötü görüntüyü engellemektir.

 

Özet
Traverten Nedir? | Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?
Başlık
Traverten Nedir? | Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?
Açıklama
Pamukkale ve özellikle Pamukkale Travertenlerini herkes duymuştur. Fakat gerçekten traverten nedir biliyor muyuz? Nasıl oluşur? Niye böyledir?
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo