Pamukkele Gezisi

Pamukkale Travertenleri, Denizli iline 18 km uzaklıkta ye alan ve 400 bin yıl öncesine dayanan bir geçmişi olan doğal mirastır. Görsel bir şölen yaratan Pamukkale Travertenleri, 100 senedir kaplıca hizmeti veren ve kayaç yapısı tamamen kaynak suların başına gelen tepkime ile oluşan bir doğa harikasıdır. Bembeyaz rengi ile dikkat çekere ve şifa yayar. Kalstik uçuma ve içine girilmesi mümkün sıcak su kaynağına sahip alan, menderes vadisine yerleşmiştir. 

Pamukkale Travertenleri Ziyaret Saatleri Kaç ile Kaç Arasında?

Pamukkale Travertenleri’nin ziyaret saat aralıkları hakkında bilgiler şu şekildedir:

  • Yaz Ziyaret Saatleri: 1 Nisan ve 1 Ekim arasına denk gelen sürede ziyaret yapılacaksa, sabah saat 06:30’dan akşam saat 20:00’a kadar ziyaret gerçekleştirilebilir. Bu saat aralığında Pamukkale Travertenleri açıktır.
  • Kış Ziyaret Saatleri: 1 Ekim ve 1 Nisan arasından ziyaret yapılacak ise sabah 08:00 ile 18:00 arasında ziyaret yapılmalıdır. Pamukkale Travertenleri bu saat aralığında açıktır.
  • Bu saatler bazında hem hafta içi hem de hafta sonu ziyaretler yapılır.

Pamukkale Travertenleri Özellikleri Nelerdir?

Pamukkale Travertenleri nitelikleri hakkında detaylar:

  • Bu travertenler beyaz görünümlüdürler.
  • Oldukça büyüleyici ve yaklaşmadan önce ufuktan alçakta beyaz bir bulutu andıran görünümleri vardır.
  • Bileşimlerinde kalsiyum, sodyum, potasyum, magnezyum, demir, karbonat, sülfat bulunur.
  • 33 ve 35 derece sıcaklıklar arasında akan 17 adet sıcak su kaynağı ile buluşurlar.
  • Tortulllu kayaç traverten terasına sahiptir.
  • Pamuk gibi beyaz yapısı ve ilk oluşumdaki yumuşak dokusu sebebi ile Pamukkale adını almıştır.
  • Doğa harikaları arasında yer alır ve Unesco Dünya mirasları arasındadır.

Pamukkale Travertenleri Efsanesi Nedir?

Pamukkale Travertenleri efsanesi, Ay tanrıçası olan Selena ve bir çobanın hikayesini anlatır. Efsaneye göre, eski çağlarda bir çoban ineklerini otlatırken Ay tanrıçası Selena onun yanına gelir. Çoban ise tanrıçanın güzelliğini görünce yapması gereken tüm işleri unutur. Aslında ineklerini sağması gerekiyordur ama Selene ile ilgilenmek için tüm işlerden vazgeçer.

Bir süre sonra hikayeye göre ineklerin fazla sütleri yerlere saçılmaya başlar. Bu sütler yerde o kadar çok birikirler ki, uzaktan bakan insanlar çok değişik beyaz taşlar gördüklerini sanırlar. Zamanın geçmesi ile birlikte soğuğun etkisi ile sütler tamamen katılaşır. Bugün görülen travertenler oluşur. Bu efsane günümüze kadar taşınmıştır.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri’nin oluşumu, sıcak suların bir alanda toplanması ancak içlerinde yer alan farklı maddelere bağlı olarak çökelmeleri ardından kaya formuna dönüşmelerine dayanır. Bu doğal alanın oluşmasında rol oynayan temel faktör sıcak su kaynaklarıdır. 33 ile 100 derece arasında ısısı değişen sıcak kaplıca suları, bir alanda toplanırlar. Bu sular içinde ise oldukça bol şekilde kalsiyum hidrokarbonat yer alır.

Ancak su kaynaktan çıkıp oksijen ile temas etiğinde, içindeki karbondioksit ve karbonmonoksit’in buharlaşır. Kalsiyum karbonat açısından doygun su ise güneş altında bir nebze daha buharlaşmaya devam eder. Geriye kalan kalsiyum karbonat ise bir kayaç gibi katılaşarak travertenleri oluştururlar.

Pamukkale Travertenleri Doğal Mıdır?

Pamukkale Travertenleri’nin doğallığı tamamen tescillidir. Bu doğal güzellik doğal kaplıca sularının oluşturduğu bir alandır. Belirli madde ve mineral içeriklerinin oksijen ve güneş ile girdiği etkileşim ardından su buharlaşırken, buharlaşamayan maddeler kayalaşmıştır. Sular alana akmaya devam ettikçe yapıda kendini yenilemeye devam eder. Güneş tarafından kurutuldukça beyaz rengini alır. Akıl almaz güzellikteki Pamukkale Travertenleri doğal olmasına bağlı şekilde Unesco mirası olarak tanımlanmıştır.