Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Denizli Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi

Denizli’de bulunan Pamukkale Travertenleri, kalker içeren suyun oksijen ile temasıyla oluşmuştur. Bu birleşim kayaların beyaz rengi almasına neden olurken termal suların etkisinin de son derece fazla olduğu bilinmektedir. Denizli Pamukkale Travertenleri içerisinde çok sayıda su kaynağı ve irili ufaklı havuzlar bulunmaktadır. Travertenlerde bulunan suların sıcaklıkları 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. 17 adet sıcak su serasına sahip olan bölgedeki termal suların farklı hastalıklara da iyi geldiği bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı yaklaşık 2300 yıldır benzer amaçlarla kullanılmaktadır.

Pamukkale’de Gezilecek Yerler

Pamukkale her ne kadar travertenleri ile meşhur olsa da burada farklı güzellikler de mevcuttur. Pamukkale de gezilecek yerler denilince akla travertenlerden sonra ilk olarak Hierapolis Arkeoloji Müzesi gelir. Travertenlere çok yakın bir konumda olmasından dolayı burası da insanlar tarafından bölgedeki fazla ziyaret edilen noktalardan bir tanesidir. Bu antik kentin içerisinde çok sayıda önemli tarihi nokta bulunmaktadır. Bunun dışında Paragliding Pamukkale, Laodikeia, Antik Yüzme Havuzu ve Natural Park diğer önemli noktalardır.

Özet
Pamukkale’de Gezilecek Yerler
Başlık
Pamukkale’de Gezilecek Yerler
Açıklama
Pamukkale de gezilecek yerler denilince akla travertenlerden sonra ilk olarak Hierapolis Arkeoloji Müzesi gelir ve gezilecek pek çok doğal güzellik vardır.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo