Pamukkale Travertenleri Sık Sorulan Sorular

Pamukkale Travertenleri, 400 bin yıl öncesinde bir dizi deprem ardından Bürük Menderes Havzasında ortaya çıkan termal suların etkisi ile günümüzde görsel şölen sunan doğa harikasıdır. 1000 senedir kaplıca hizmeti verilen Pamukkale Travertenleri, kaplıca suyu ve çökelmiş minerallerden oluşan şifalı bir alandır. Doğal oluşum, romatizmal hastalıklara iyi gelen ve antiseptik özelliği olan sıcak sularla buluşmanın yanında, bembeyaz görünümü ile cenneti andıran bir alanda vakit geçirmeyi mümkün kılar.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenleri’nin yeri, Denizli ilidir. Denizli il merkezine 18 kilometre uzaklıkta yer alan Pamukkale Travertenlerine ulaşım ise il merkezinden sağlanır. Deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte olan doğal güzellik, yakınına ulaşana kadar süzülen puslu beyaz yapılar olarak görülür. Türkiye’nin güneybatısında yer alan Denizli ilindeki Pamukkale Traverterleri, menderes vadisinde yer alır.

Unesco Dünya mirasları arasında olan bu doğal alan, Ege bölgesindeki Pamukkale’nin simgesi haline gelmiştir. Turistik bir alan olmasına bağlı olarak çevresinde yer alan restoranlarda Ege ve Denizli mutfağına ait lezzetlerde tadılması mümkündür. Bölgede bembeyaz kalstik uçurumlar, kaplıcaların berrak görünümü dikkat çeker. Sadece dışında değil içinde de yemek yeme ve dinlenme ihtiyaçlarının karşılanabileceği noktalar oluşturulmuştur.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenlerinin oluşumu, sıcak su kaynağından gelen suların bir alanda çökelmesi ve ardından kaya formuna dönüşmelerine dayanır. Oluşumu asıl sağlayan faktör termal su kaynaklarıdır. Bölgede 33 ile 100 derece sıcaklık aralığında değişen 17 adet sıcak su kaynağı bulunur. Bu kaynaklardan çıkan sular, travertenlerin bulunduğu alana gelirler. Suyum travertenlerin katlarına çökelmeleri ardından ise bu güzel doğal alan meydana gelmiştir.

Suyun içinde bol miktarda kalsiyum hidrokarbonat bulunur. Kaynaktan çıkış ardından suyun oksijenle temas etmesi ise karbondioksit ve karbonmonoksit’in buharlaşmasına yol açar. Geriye kalan kasiyum karbonat ise zamanla çökerek kaya formuna girerek travertenleri oluşturur. Kalsiyum karbonat oranına doymuş olan su, güneş altında daha iyi bir şekilde buharlaşır. Bu yüzden oluşum sürekli olarak hayatta kalmaya devam eder. Şifalı suları ise hem çarpıcı bir görsel şöleni yaratır hem de belirli hastalıklara iyi gelir. Beyazlığı ise su akışı ile sürekli temizlenmesinin aksine sürekli olarak kurumasına bağlı meydana gelir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pamukkale Travertenleri giriş fiyatı, 80 TL’den 100 TL’ye yükselmiştir. Denizli’nin beyaz cenneti olarak isimlendirilen doğal alana giriş için ödenmesi gereken ücret 2021 senesinde zam yapılmıştır. Müze kart sahipleri 60 TL yükleme ardından bir sene boyunca sınırsız giriş sağlayabilirken, müze kart olmayanlar ise 100 TL giriş ücreti karşılarlar.

65 yaş üzeri ve 18 yaş altı vatandaşlar ise ücretsiz giriş avantajından yararlanırlar. Müze kartı olanlar aynı zamanda içeride bir yiyecek içecek aldıklarında %50 indirimden yararlanırlar. Müze kart ile üren yerinde bulunan havuza da %50 indirimli şekilde girilir. Yabancı misafirler için kişi başı ücret ise 13 Euro olarak belirlenmiştir.

Pamukkale Travertenleri Kaça Kadar Açık?

Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri hakkında bilgiler şu şekilde sırlanır:

  • Yaz Dönemi: 1 Nisan ile 1 Ekim arasında açılış saati 06:30 ve kapanış saati ise 20:00’dır. Bu saat aralığında istenilen her alan doğal güzellik ziyaret edilebilir.
  • Kış Dönemi: 1 Ekim ile 1 Nisan arasında sabah 08:00 açılış saati ve 18:00 kapanış saatidir. Bu saat aralığında ziyaretçiler kabul edilir.

Pamukkale Travertenleri bu yaz ve kış saat tarifelerine uygun biçimde sadece hafta içi değil Cumartesi ve Pazar günü de ziyaret edilir.