Denizli Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Türkiye de en çok ziyaret edilen ve yılda milyonlarca turist ağırlayan Denizli Pamukkale travertenleri termal su ve traverten tepelerinden oluşmaktadır. Pamukkale travertenleri Çökelez Dağı’nın eteklerine termal kaynakların oluşumu ile kurulmuştur. Bu termal kaynaklar insan sağlığı açısından paha biçilemez bir minerale sahiptir. Geniş terasların içine konumlanmış termal havuzlarda bulunan suyun minerali travertenlerin içinde iken çok yüksek oranlarda iken, bu havuzların dışına çıkarıldığında oldukça düşük seviyelere ulaşmaktadır.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Denizli’nin gözde turistik mekanı olan Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur sorusu bölgenin şaşırtıcı güzelliği nedeni ile çoğu kişinin merak ettiği bir konudur. 400.000 yıl öncesine dayanan geçmişi, Büyük Menderes havzasında oluşan depremlerin etkisi ile termal suların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Deprem sonrası oluşan kayalar kimyasal reaksiyona uğrayarak çömelme yapmış ve havuzları oluşturmuştur. Oluşan travertenler, termal suların etkisi ve içerisindeki minerallerle bembeyaz bir hal almıştır. Oldukça geniş bir bölgeyi etkileyen bu doğa olayları sonucu meydana gelen kaynağın kullanımı, antik dönemlerden günümüze kadar devam etmiştir.

Özet
Denizli Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?
Başlık
Denizli Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?
Açıklama
Denizli’nin gözde turistik mekanı olan Pamukkale travertenleri nasıl oluşmuştur sorusu bölgenin şaşırtıcı güzelliği nedeni ile çoğu kişinin merak ettiği bir konudur
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo