Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilenler

Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan travertenler, kar beyaz rengi ile görenleri büyülemektedir. Burayı görenler şaşkınlık yaşarken ilk tepkileri doğal mı, traverten nedir, burası ne zaman oluşmuş tarzındaki sorular oluyor. Doğanın insanlara görsel anlamda sunduğu en özel hediyelerden bir tanesi olan travertenlerin oluşumu tamamen doğaldır. Oluşumu ise bir süreç içerisinde gerçekleşmektedir. Binlerce yıl önce başlayan süreç sonunda travertenlerin bugünkü görüntüleri oluşmuştur.

Travertenler, kimyasal olaylar sonrasında oluşmuşlardır. Bu doğa olayının başlangıç noktası yer altında bulunan sıcak suyun deprem gibi farklı jeolojik olaylar sonrasında yüzeye çıkmasıdır. 300 dereceden daha sıcak olan bu suyun içerisinde bir takım maddeler bulunmakta ve bunlar oksijen ile temas ettiğinde kalsiyum karbonat ve benzer beyaz renkli maddelere dönüşmektedir. Soğudukça da katılaşmakta ve şuandaki halini almaktadır. Travertenler genel olarak bu şekilde oluşurken bilimsel anlamda bu maddeler için yapılabilecek en kısa tanımlardan birisi kaynak suların dibinde biriken kalkerli ya da silisli tortu şeklindedir.

Pamukkale Travertenleri Nerede?

Pamukkale Travertenlerinin ünü oldukça fazladır ve dünyanın en uzak noktalarından dahi buraya turistler gelmektedir. Pamukkale içerisinde dolaşıldığında bu çok rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Çekik gözlü yani Uzakdoğulu kişi sayısının bir hayli fazla olduğu rahat bir şekilde fark edilecektir. Buraya gelmek için öncelikle Pamukkale nerede sorusunun cevabının bilinmesi gerekiyor. Pamukkale, Denizli’nin bir ilçesidir.

Pamukkale’ye gelmek isteyenlerin öncelikle Denizli’ye gelmesi gerekir ki bu farklı yollar ile yapılabilir. Denizli kent merkezine geldikten sonra ise her yarım saatte bir kalkan toplu taşıma araçları ile ya da özel araçlarla buraya gelinebilir.

Pamukkale’de Bulunan Gezilecek Yerler

Pamukkale’de görülecek çok sayıda farklı güzellik vardır. Bunlardan bir tanesi travertenler olup adeta kentin simgesi durumuna gelmiştir. Bundan dolayı da bazı güzellikler travertenlerin gölgesi altında kalmıştır. Denizli Pamukkale ilçesi, Roma İmparatorluğu döneminde büyük öneme sahipti. Daha önceki dönemler için de benzer ifadeler kullanılabilir. Bir Frigya kenti olan Hierapolis Antik Kenti, bunun en önemli delillerindendir. Bunların haricinde Natural Park, The Basilica Bath diğer deliller olarak gösterilebilir.

Özet
Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilenler
Başlık
Pamukkale Travertenleri Hakkında Merak Edilenler
Açıklama
Pamukkale Travertenlerini görenler şaşkınlık yaşarken ilk tepkileri doğal mı, traverten nedir, burası ne zaman oluşmuş tarzındaki sorular oluyor.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo