Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler

Pamukkale’ye ilk defa gelen insanlar, karşılaştıkları manzara karşında adeta büyülenmektedir. İnsanı farklı bir dünyanın içindeymiş gibi hissettiren travertenlerin bu gücü, dünyanın farklı noktalarından buraya milyonlarca turistin gelmesine neden olmaktadır. Gelen turistlerin büyük bölümü ilk olarak Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur, bunlar doğal mı, traverten nedir tarzında sorular soruyorlar. Bu soruları sormaları son derece normaldir çünkü travertenler, dünya üzerindeki başka hiçbir şeye benzemiyor.

Travertenlerin öncelikle doğal olduğunun belirtilmesi gerekir. Doğadaki bir takım kimyasal olaylar sonrasında oluşan travertenlerin yaklaşık olarak 400 bin yıl önce başlayan olaylar silsilesi sonucunda oluştuğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor. Depremler ve benzer jeolojik hareketler sonrasında zeminden 356 derece sıcaklıktaki termal sular yüzeye çıkmaktadır. Bu suların içerisinde bulunan maddeler ile havada bulunan oksijen birleşerek kalsiyum karbonat oluşturmaktadır. Bu madde soğumaya başladığında önce jele dönüşmekte daha sonra ise tamamen katılaşarak traverten olmaktadır. Pamukkale Travertenleri ve oluşum hikayesi genel itibari ile bu şekildedir.

Pamukkale Travertenlerinin oluşum sürecinin halen devam ettiği söylenebilir. Çünkü bölgede halen aktif su seraları bulunmakta ve bunlar katmanlar halindeki havuzları doldurmaktadır. Bu su kaynaklarının sayısı 17 iken bunlardan çıkan suların sıcaklığı ise 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir.

Pamukkale Travertenleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Yukarıda travertenlerin genel hikayesi anlatılmıştır. Burasının bunların haricinde de farklı özellikleri vardır. Termal suların pek çok hastalığa iyi geldiğinin bilinmesi, bölgede bu işlevi gören tesislerin kurulmasına neden olmuştur. Söz konusu husus ise bölgeye gelen turist sayısını arttırmaktadır.

Bu güzellikleri görmek ya da hastalıklarına şifa aramak için buraya gelecek olan kişiler Pamukkale Travertenleri nerede sorusunu sorduğunda çok kısa yanıtlar almaktadır. Denizli ilçelerinden Pamukkale sınırları içerisinde bulunan travertenler, kent merkezine sadece 18 km uzaklıktadır.

Travertenlere toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenlerin öncelikle Denizli kent merkezine gelmesi gerekiyor. Buradan her yarım saatte bir araç kalkmaktadır. Özel araçları ile buraya gelmek isteyen kişilerin ise Ankara Bulvarı’na çıkmaları ve Develi istikametinde ilerlemeleri gerekiyor. 20 km sonra travertenlere ulaşılacaktır.

Özet
Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler
Başlık
Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler
Açıklama
Pamukkale Travertenlerinin oluşum sürecinin halen devam ettiği söylenebilir. Çünkü bölgede halen aktif su seraları bulunmakta ve bunlar katmanlar halindeki havuzları doldurmaktadır.
Yazar
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo