Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler

Pamukkale’ye ilk defa yolu düşenlerin karşılaştıkları manzara karşısında büyülenmemeleri mümkün değil. Travertenler insanı tam anlamıyla bambaşka bir dünyadaymış gibi hissettiriyor. Yalnızca bu müthiş doğa olayı sebebiyle her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist buraya geliyor. Gelen turistlerin büyük bölümü de ilk olarak Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuştur, bu taşlar doğal mı, traverten nedir tarzında sorular soruyorlar. Bu soruları sormaları son derece normaldir çünkü travertenler, dünya üzerindeki başka hiçbir şeye benzemiyor.

Pamukkale Travertenleri yaklaşık 400 bin yol önce başlayan doğal olaylar silsilesi sonucunda oluşmuştur ve tamamen doğaldır. Depremler ve benzer jeolojik hareketler sonrasında zeminden 356 derece sıcaklıktaki termal sular yüzeye çıkmaktadır. Bu suların içerisinde bulunan maddeler ile havada bulunan oksijen birleşerek kalsiyum karbonat oluşturmaktadır. Bu madde soğumaya başladığında önce jele dönüşmekte daha sonra ise tamamen katılaşarak traverten olmaktadır. Pamukkale Travertenleri ve oluşum hikayesi genel itibari ile bu şekildedir.

Pamukkale Travertenlerinin oluşum sürecinin halen devam ettiği söylenebilir. Çünkü bölgede halen aktif su seraları bulunmakta ve bunlar katmanlar halindeki havuzları doldurmaktadır. Bu su kaynaklarının sayısı 17 iken bunlardan çıkan suların sıcaklığı ise 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir.

Pamukkale Travertenleri Nerede? Nasıl Gidilir?

Yukarıda travertenlerin genel hikayesi anlatılmıştır. Burasının bunların haricinde de farklı özellikleri vardır. Termal suların pek çok hastalığa iyi geldiğinin bilinmesi, bölgede bu işlevi gören tesislerin kurulmasına neden olmuştur. Söz konusu husus ise bölgeye gelen turist sayısını arttırmaktadır. Dünya’nın farklı ülkelerinden gelen turistleri burada görmeniz mümkün ancak özellikle son dönemde yoğun olarak Arap turistlerin buraya geldiğini söyleyebiliriz.

Denizli ilçelerinden Pamukkale sınırları içerisinde bulunan Pamukkale Travertenleri kent merkezine 18 km uzaklıktadır.

Travertenlere toplu taşıma araçları ile gelmek isteyenlerin öncelikle Denizli kent merkezine gelmesi gerekiyor. Buradan her yarım saatte bir araç kalkmaktadır. Özel araçları ile buraya gelmek isteyen kişilerin ise Ankara Bulvarı’na çıkmaları ve Develi istikametinde ilerlemeleri gerekiyor. 20 km sonra travertenlere ulaşılacaktır.

Ayrıca Türkiye’nin neredeyse her ilinden kalkan turlarla da Pamukkale Travertenleri’ne gelmeniz mümkün; hem büyük firmalar hem de biraz daha küçük yerel firmalar bu tür turlar düzenliyorlar.

Özet
Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler
Başlık
Pamukkale Travertenleri Hakkında Genel Bilgiler
Açıklama
Pamukkale Travertenlerinin oluşum sürecinin halen devam ettiği söylenebilir. Çünkü bölgede halen aktif su seraları bulunmakta ve bunlar katmanlar halindeki havuzları doldurmaktadır.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo