Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Diğer Detaylar

Denizli Pamukkale Travertenleri

Denizli’de bulunan travertenler, Pamukkale’nin dünyaca büyük bir üne kavuşmasına neden olmuştur. Bu travertenlerin oluşumunda termal suların etkisi çok büyük olsa da önemli olan sıcaklıkları değil içerdiği kalsiyum ve hidrokarbonattır. Bu maddelerce zengin olan 356 derece sıcaklığındaki su, hava yani oksijen ile temas ettikten sonra karbonat çökeltilerine dönüşmektedir. Bu oluşum ise beyaz rengin temel kaynağıdır. Pamukkale travertenlerinin oluşumu yapılan araştırmalara göre 400 bin yıl öncesine dayanıyor.

Pamukkale bölgesinde şuanda aktif olarak 17 su serası bulunmaktadır. Bunlar irili ufaklı çok sayıdaki traverten havuzlarını beslemektedir. Kaynaklardan gelen suların ortalama olarak 300 metreden fazla yol sonunda zirveye gelmesi ve daha sonra da havuzlara dökülmesi söz konusudur. Pamukkale travertenleri nerede diye soran kişiler, bu güzelliğin keyfini yaşamak istemektedir. Bu güzelliği daha yakından görmek isteyenler özel araçları ile buraya gelebilecekleri gibi Denizli kent merkezinde bulunan otogardaki Pamukkale otobüslerine binerek yaklaşık 25 dakika sonra buraya gelebilirler. Özel araçları ile gelecek olan kişiler ise 20 dakikada travertenlere ulaşabilir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Diğer Detaylar

Pamukkale’de bulunan travertenlere dünyanın farklı noktalarından milyonlarca insan gelmektedir. Buraya giriş için ise ücret ödenmesi gibi zorunluluk vardır. Bu ücret yetişkinler için 60 TL iken çocuklar için ise 13 TL’dir. Pamukkale Travertenleri giriş ücreti, özellikle yerli turistler tarafından pahalı bulunmaktadır. Bu durumda müze kart kullanılması daha hesaplı olabilir.

Pamukkale’deki termal suların pek çok hastalık için iyi gelmesi de farklı bir özelliktir. Buranın 2000 yıl ya da daha uzun bir süredir şifahane olarak kullanıldığını gösteren kaynaklar vardır. Günümüzde de bu uygulamalar devam etmekte ve hastalıklarına şifa arayan insanlar buraya gelmektedir.

Pamukkale Travertenlerini daha yakından görmek için gelen kişilerin bölgede yer alan diğer eserleri de ziyaret etmesi gerekir. Zamanı olan kişilerin mutlaka Hierapolis Antik Kentini ziyaret etmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Bu antik kentin travertenlere çok yakın olması, yapılacak olan ziyareti kolaylaştıracaktır. Yürüme mesafesinde olan iki önemli güzellik böylece aynı anda görülebilir.

Özet
Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Diğer Detaylar
Başlık
Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti ve Diğer Detaylar
Açıklama
Pamukkale Travertenleri giriş ücreti, özellikle yerli turistler tarafından pahalı bulunmaktadır. Bu durumda müze kart kullanılması daha hesaplı olabilir.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo