Pamukkale Travertenleri Gezi Rehberi

Pamukkale travertenleri, Büyük Menderes havzasında yer alan termal suların oluşturduğu bir yapıdır. Yerli ve yabancı milyonlarca turiste ev sahipliği yapan yer Pamukkale Travertenleri, UNESCO tarafından dünya mirası listelerine dahil edilmiştir. Pamukkale Travertenleri’ndeki şifalı suların sindirim sisteminden dolaşım sistemine ve deri hastalıklarına kadar birçok hastalığa şifa olduğu bilinmektedir. Bunun yanında suların içilmesinin de idrar söktürme, mide hastalıklarına iyi gelme gibi faydalarının bulunduğu bilinmektedir. Suların sıcaklığı 35 – 100 derece arasındadır.

Pamukkale Travertenleri, antik dönemlerden beri kullanılan bir yapıdır. Katmanlı yapıya sahip travertenlerin bazı katmalarının uzunluğunun 60 metreye kadar ulaşabildiği bilinmektedir. Travertenler Domuzçukuru alanında başlamakta ve Çaltık Deresi’nde bitmektedir. Yaklaşık olarak 3 kilometre uzunluğu bulunan travertenlerin yüksekliği ise 50 metredir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti bulunan bir turistik mekandır. Güncel olarak Pamukkale Travertenleri giriş ücreti 80 TL olarak belirlenmiştir. Giriş ücreti ödendikten sonra aynı biletle hem Pamukkale Travertenleri hem de Hierapolis Antik Kenti gezilebilmektedir. Bununla birlikte Müzekart sahipleri tamamen ücretsiz olarak travertenleri gezme hakkına sahiptir. Ancak Antik Havuz’da yüzmek için Müzekart geçerli değildir. Bu nedenle Pamukkale Traverteleri gezinize Antik Havuz’da yüzmeyi de dahil etmek istiyorsanız, Müzekart’ınız bulunsa dahi giriş ücreti ödemeniz gerekecektir.

Pamukkale Travertenleri Hangi Kayaçlardan Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri oluşumu, Pamukkale Travertenleri hakkında en çok merak edilen konulardan birisidir. Travertenler, kimyasal tortul kayaçlardır. Kimyasal reaksiyonlar sonucunda çökelme ile oluştukları bilinmektedir. Pamukkale’de bulunan termal sular kaynaktan çıkıp traverten katlarına dökülmektedir. Suların yaklaşık 356 °C sıcaklığının bulunduğu ve içinde yüksek miktarda kalsiyum hidro karbonat barındırdığı bilinmektedir. Su, hava ile temas ettiğinde karbondioksit ve karbonmonoksit uçmakta ve kalsiyum karbonat çökelme yaşamaktadır. Bu sayede ise travertenler oluşmaktadır.

Yosunlaşma ve kirli görünüm yaşanmaması için travertenlere termal suların kontrollü bir şekilde verildiği bilinmektedir. Aynı zamanda bölgede erozyon oluşumunun önlenmesi adına ayakkabı ile girişe izin verilmemesi gibi tedbirler de uygulanmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinin Tarihçesi Nedir?

Pamukkale Travertenleri tarihçesi incelendiğinde, bölgenin antik dönemde dahi etkin bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir. 400 bin yıl önce oluşmaya başladığı bilinen Pamukkale Travertenleri, bir dizi deprem sonucunda ortaya çıkmıştır. Yunanlılar, Romalılar, Frigler, Bizanslar ve Osmanlılar gibi birçok medeniyetin Pamukkale’nin şifalı sularından faydalandığı bilinmektedir.

Pamukkale Travertenleri Hangi İlimizdedir?

Pamukkale Travertenleri bulunduğu il, Türkiye’nin güney batısında bulunan Denizli ilidir. Pamukkale ilçesinde bulunan Pamukkale Travertenleri, şehir merkezine yaklaşık olarak 20 kilometre mesafede yer almaktadır.  

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri ulaşım konusunda oldukça rahat bir bölgede yer almaktadır. Bölgenin ülkemizin önemli turizm merkezlerinden birisi olması nedeniyle Denizli’den birçok otobüs seferi bulunmaktadır. Otogardan turizm bölgesine her 20 dakikada bir sefer bulunduğu bilinmektedir. Denizli’de bulunan travertenlere gitmek için uçak ile Denizli Havaalanı’na gidip buradan otobüs ile aktarma yapmanız mümkündür. Pamukkale ilçesinde bulunan travertenler, merkeze 18 kilometre mesafede yer almaktadır.  

Demiryolu imkanı da bulunan Denizli’de tren garının kent merkezine ve otogara 200 metre mesafede bulunduğu bilinmektedir. Tren garında indikten sonra otogara geçerek minibüslere binebilirsiniz.

Pamukkale Travertenleri Ne Zaman Açık?

Pamukkale Travertenleri giriş saatleri yaz – kış sınırlaması olmadan belirlenmiştir. Haftanın her günü açık olan bölgeye sabah 08.00’dan itibaren giriş yapılabilmektedir. Kapanış saatleri ise şu şekildedir:

  • Nisan – Ekim: 21.00
  • Kasım – Mart: 17.00

Pamukkale Travertenleri giriş çıkış saatleri hakkında aklınızda bulunması gereken en önemli husus, müze kısmının pazartesi günü kapalı olduğudur. Bu nedenle müze gezisi yapmak isteyenlerin pazartesi günü haricinde planlama yapması önemlidir.