Pamukkale Travertenleri

UNESCO’nun koruma altına almış olduğu Pamukkale Travertenleri, özellikle Avrupalı turistlerin ilgisini çok fazla çekmeyi başarır. Yılın dört mevsimi boyunca ılımanlığını koruyabilen iklimi, Pamukkale’nin çok fazla tercih edilen bir turizm merkezi olmasında büyük rol oynar. Travertenler özel bir yer şeklidir ve dünyanın pek çok ülkesinde doğal olarak bulunur. Fakat Türkiye’dekiler kadar estetik bir görünüme sahip olan travertenlerden söz edilebilmesi pek mümkün olmaz.

Büyük Menderes nehrinin geçtiği bölgede bulunan travertenler, doğal bir güzellik olmakla beraber tarihi açıdan da önem taşır. Çünkü yakınlarında pek çok antik kent mevcuttur. Dünyaca ünlü Hierapolis ve Laodikya antik kentleri ise buraya en yakın tarihi kalıntıları meydana getirir.

Pamukkale Travertenleri Hangi İlde?

“Pamukkale Travertenleri nerede?” sorusunun cevabı Denizli ilimizdir. Dünya genelinde Türkiye’nin doğa turizmi açısından önemli bir temsilcisi olan bu il daima ziyaretçi alır. Ege Bölgesi’nde tatil yapmak için Avrupa’dan gelen pek çok turistin yanı sıra bölgede yaşayanlar da travertenleri sık sık ziyaret eder.

Eski adı Akköy olan ve 12 Kasım 2012 tarihli TBMM kararıyla Pamukkale adı verilen ilçe ise travertenlerin Denizli’deki adresidir. Nüfusu yaklaşık olarak 345 bin olan Pamukkale ilçesi, Denizli sınırlarında bulunan en kalabalık bölgedir. Ayrıca 1992 yılından beri hizmet veren Pamukkale Üniversitesi de bu ilçede yer alır.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücretli Mi?

Pamukkale ilçesinde bulunan travertenler bazı ziyaretçiler için ücretli olurken bazıları için ücretsizdir. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren öğretmenler ve 18 yaş altındaki öğrenciler (ilkokul – ortaokul – lise) travertenleri ücretsiz olarak ziyaret edebilmesi mümkündür. Bu yaş grubundaki küçük çocuklar için de herhangi bir ücret söz konusu değildir. Ayrıca Pamukkale Travertenleri giriş ücreti konusunda her yıl değişebilen tarifelere sahiptir. 2021 Yılı itibariyle en düşük giriş ücretinin kişi başı 110 TL düzeyinde olduğu biliniyor. Fakat giriş ücretleri sabit olmayıp, her yıl için farklılık gösterebilir.

Pamukkale Travertenlerinin Özellikleri Nelerdir?

Pamukkale Travertenleri özellikler açısından çok dikkat çeker. Travertenlerin doğal renkleri itibarıyla bembeyaz olması, kalsiyum karbonattan kaynaklanır. Zamanla meydana gelen çeşitli karartıların ise sürtünme kuvvetinden ve güneşin sebep olduğu aşınmalardan kaynaklandığı bilinir.

Beyaz renkli traverten havuzlarını dolduran berrak sular ise kaplıca sularından oluşur. Birbirinden farklı yüksekliklerdeki pek çok traverten havuzcuğu, çeşitli derecelerdeki kaplıca sularına sahiptir. Yani travertenlerdeki tüm su kütlelerinin sıcaklık derecesini, farklı aralıklarda ölçmek mümkündür. Yaklaşık 35 – 40 dereceden 90 – 100 dereceye kadar, çeşitli sıcaklıklardaki termal sular travertenler üzerinde mevcuttur. Bununla beraber Pamukkale ilçesinin kardeş kentleri de vardır. Pamukkale’nin kardeş kentleri Antalya, Moskova (Rusya), Las Vegas (Amerika Birleşik Devletleri), Eger (Macaristan)’den meydana gelir. 

Pamukkale Travertenlerinin Açık Olduğu Saatler Ne Zamandır?

“Pamukkale Travertenleri açık mı?” sorusuna Haziran 2021’den itibaren olumlu cevap verilebilir. Fakat yurtiçi ve yurt dışı seyahatlerin kısıtlandığı dönemlerde burası tamamen kapalı tutulmuştur. Bunun sebebi ise bölgeye çok fazla yabancı ziyaretçinin akın etmesidir. 2021 Yılını yaz döneminden itibaren saat akşam 9’a kadar travertenlerin ziyaret edilmesi mümkündür. Sabah 8’de ziyarete açılan travertenleri ziyaret edebilmek için maske takma mecburiyeti bulunuyor. Pazar günlerinde, işletmeler için ilan edilmiş olan kısıtlama kararları travertenleri de kapsıyor.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri kayaç türü yönünden bir tortul kayaçlar grubuna dahildir. Kimyada “CaCO3” olarak formülize edilen kalsiyum karbonat, travertenlerin bileşim yapısını ifade eder. Çökelez Dağı’nın güney yamaçlarından doğan kalkerli suların oksijene temas etmesi ile oluşan Pamukkale Travertenleri, karbonmonoksit ve karbondioksidi uçarken kalsiyum karbonatı çöküp katılaşmış sulardan meydana gelir.