Pamukkale Nerede? Denizli Pamukkale Traverten Nedir?

Adını travertenleri ile tüm dünyaya duyurmuş olan Pamukkale nerede? Pamukkale ülkemizin Denizli şehrinin ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 18 kilometredir. Menderes Nehri kıyısından 100 metre yükseklikte yer almaktadır. İlçenin nüfusu yaklaşık 345 bindir. Bölge halkının geçim kaynağı genellikle turizmdir. Pamukkale genellikle travertenlerden, kaynak sulardan ve traverten teraslardan oluşmaktadır. Bu nedenle bölgenin yıl içindeki turizm yoğunluğu oldukça fazladır. Pamukkale içinde travertenler dışında birçok antik kent ve tarihi yapı bulunmaktadır. Adım başı tarihi ve doğal güzellikleri içinde barındıran Pamukkale görülmeye değer yerler arasındadır.

Denizli ve Pamukkale

Denizli Ege bölgesinde yer almaktadır. Bölgenin İzmir’den sonra en büyük şehri olarak bilinmektedir. Şehir sanayi, turizm ve tekstil ile gelişme göstermiştir. Denizli Pamukkale, eski tarihi bir kalıntı olarak dikkat çekmektedir. Pamukkale ismi, içinde bulunan travertenlerin oluşturduğu pamuğa benzer görüntüden gelmektedir. Pamukkale travertenleri ile ünlü bir bölgedir. Aynı zamanda bölgede bulunan ilkçağ şehirlerinden biri olan Hierapolis şehri ile dikkat çekmektedir. Bölgede bulunan Şaron Mağarası içinde yayılan öldürücü gazlarla dikkat çekmektedir. Bölgede ortalama 5 kilometre uzaklıkta uluslararası termal Karahayıt bulunmaktadır. Burada bulunan lüks oteller termal turizmine hizmet vermektedir. Farklı bir deneyim ve güzel bir gezi için Denizli Pamukkale gezi severlere önerilmektedir.

Pamukkale Travertenleri

Dünyaca ünlü Pamukkale Travertenleri 400 bin yıl önce art arda gelen depremlerden sonra oluştuğu bilinmektedir. Kırılan fay hatlarının arasından çıkan farklı sıcaklıktaki su zamanla buharlaşmaktadır. Sıcak su içinde bulunan kalsiyum ve karbonat buharlaşmanın ardından geride beyaz görüntü bırakmaktadır. İlk başlarda jel halinde olan bu çökeltiler zamanla katılaşmakta ve kristalleşerek kayalık haline gelmektedir. Bakıldığında pamuk gibi bembeyaz bir görüntü dikkat çekmektedir. Travertenler içinde 35 ile 100 derece arası farklı sıcaklıklardan oluşan 17 adet sıcak su alanı bulunmaktadır. Bu suların şifalı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle travertenler hem turizm hem de sağlık için yıl içinde binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Oluşumu ve görünüşü ile ilginç olan travertenler UNESCO Dünya Mirasları listesinde korumaya alınmıştır.

 

Özet
Pamukkale Nerede? Denizli Pamukkale Traverten Nedir?
Başlık
Pamukkale Nerede? Denizli Pamukkale Traverten Nedir?
Açıklama
Adını travertenleri ile tüm dünyaya duyurmuş olan Pamukkale nerede? Pamukkale ülkemizin Denizli şehrinin ilçesidir. Şehir merkezine uzaklığı yaklaşık 18 kilometredir.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo