Pamukkale Gezisi

Denizli Pamukkale Travertenleri

Denizli ülkemizin en kalabalık şehirleri arasında yer almaktadır. Denizli turizm açısından bir hayli gelişmiş iller arasında sayılabilmektedir. Özellikle Denizli Pamukkale Travertenleri tüm dünya tarafından bilinmektedir. Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan bu travertenler doğal yollarla oluşmaktadır. İçinde bulunan sıcak su tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hem gezi hem de tedavi amaçlı gelen turistler ile Pamukkale yılın her ayını yoğun geçirmektedir. Pamukkale Travertenleri kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan çökelti ile meydana gelmektedir. Doğal görüntünün bozulmaması için dikkatli çalışmalar yapılmaktadır. Aynı zamanda bu travertenler UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer almakta ve korunmaktadır.

Pamukkale Görülmesi Gereken Yerler

Pamukkale dünyada eşi benzeri olmayan güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Pamukkale’de gezilecek yerler arasında ilk sırada:

  • Travertenler yer almaktadır. Travertenler 17 farklı kaynaktan, farklı sıcaklıklardan çıkan su sonucu oluşmaktadır. Bembeyaz görüntüsü ile görülmesi gereken yerler arasındadır.
  • Hierapolis Antik Kenti:Tarihe meydan okuyan yapıtlardan bir tanesidir. İçinde bulunan dini yapılardan dolayı “Kutsal Şehir” olarak adlandırılmaktadır. İlk kuruluşunun milattan önce 2. yüzyıla dayandığı tahmin edilmektedir.
  • Antik Havuz: Milattan sonra meydana gelen deprem sonucu oluşan havuzun suyu şifa kaynağıdır. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen su şifa kaynağıdır. Bu nedenle yoğun ilgi görmektedir.
  • Natural Park: Pamukkale Örenyeri içinde bulunan parkın güzelliği görülmeye değer yerler arasındadır. Aynı zamanda park içinde yüzme havuzları bulunmaktadır. Hem gezi hem yüzmek için tercih edilen yerler arasındadır.

Denizli Pamukkale

Denizli ve Pamukkale gezisi hem ülkemizden hem yurt dışından tur gezileri ile yapılmaktadır. Tur gezileri içinde bulunan rehberler gezilen yerler hakkında bilgi vermektedir. Bu sayede hem gezip hem öğrenmek mümkündür. Tur gezileri dışında bireysel gezi düşünenler için Pamukkale gezisi sırasında Pamukkale travertenleri, Laodikya Antik Kenti, Apollon Tapınağı, Yeşildere Şelalesi, Pamukkale Yolu, Nekropoller, Anadolu Mezarlığı ve Kaklık Mağarası görülmesi gereken yerler arasında önerilebilmektedir. Gezi sırasında Pamukkale’nin muhteşem geçmişine yolculuk yapmak mümkündür. Hem dinlenmek hem konaklamak için Pamukkale’de birçok otel ve restoran bulunmaktadır.

Özet
Pamukkale Gezisi - Denizli Pamukkale Travertenleri 
Başlık
Pamukkale Gezisi - Denizli Pamukkale Travertenleri 
Açıklama
Denizli ve Pamukkale gezisi hem ülkemizden hem yurt dışından turlar ile yapılmaktadır. Tur gezilerinde rehberler gezilen yerler hakkında bilgi vermektedir.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo