Pamukkale Gezisi

Antik çağdan bu yana oldukça önemli bir kültür ve şifa merkezi olan Pamukkale termal suları ile ünlü travertenleri ile milyonlarca turistin odak noktasıdır. Dünya Mirasları listesinde yer alan ve Dünyanın Sekizinci Harikası olarak isimlendirilen travertenler Pamukkale gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Türkiye için son derece önemli olan Pamukkale çok fazla sayıda kaplıca oteline sahiptir. Her mevsim ziyaret edilebilecek olan Pamukkale iklimi ve ziyaret edilecek bölgeleri ile ilgi odağı olmaktadır. Pamukkale’ye gidildiğinde görülebilecek yerler arasında:

  • Hierapolis Antik Kenti,
  • Yeşildere Şelalesi,
  • Keloğlan Mağarası,
  • Kırmızı Su yer almaktadır.

Pamukkale Travertenleri nerede yer almaktadır?

Denizli’nin büyük ilçeleri arasında yer alan Pamukkale mucizevi oluşumu ile hayranlık uyandıran travertenlere sahiptir. Tarih ve kültür kokan ilçenin 18 kilometre kuzeyinde bulunan jeolojik aktiviteler sonucunda oluşmuş olan Pamukkale travertenleri son derece etkileyici ve büyüleyici özellikleri ile görülmeye değerdir. Olağanüstü manzarası olan travertenler 2300 yıllık geçmişi ile ziyaretçilerine şifa dağıtmaktadır. Keşif sırasında yamaç paraşütü ve balon turları da Pamukkale gezisinde yapılabilecek aktiviteler arasında yer almaktadır. Pamukkale Travertenleri nerede merak edilen huşular arasında yer almaktadır. Tam bir açıklama yapmak gerektiğinde İç Anadolu, Ege ve Akdeniz bölgeleri arasında yer alan kavşak noktasındaki Menderes Nehri Vadisi’nde bulunan ve şehir merkezine yirmi kilometre uzaklıkta bulunan doğal bir alan olarak tanımlanmaktadır.

Pamukkale Travertenleri neden koruma altına alınmıştır?

Pamukkale Travertenlerinin yakınına kurulan oteller ve gelen turistlerin jel halindeki karışımın çökelerek sertleşmeden üzerinde yürümesi doğal alana ciddi zararlar vermektedir. Dünya Mirasları listesinde yer alan travertenler korunması gereken özel doğal oluşumları olarak tarif edilmektedir. Bu nedenle turizmin ve doğa harikasının tahrip olmaması ve korunması adına bazı önlemler alınmaktadır. Bunlara bakılacak olursa:

  • Özel araçlarla giriş yasaklanmıştır.
  • Çevre otelleri uzak mesafelere taşınmıştır.
  • Turistler gezi için açık olan teraslarda gezebilmektedir.
  • Ayakkabı ile girmek yasaklanmıştır.
  • Pamukkale Travertenleri oluşumuna ait herhangi bir parça koparmak kesinlikle yasaklanmıştır.
  • Su akıtma sistemi kontrol altına alınarak suyun akışı kontrol altına alınmıştır.

Tüm bu hususlar dikkate alınarak travertenler rahatlıkla gezilebilmektedir.

Özet
Pamukkale Gezisi
Başlık
Pamukkale Gezisi
Açıklama
Dünya Mirasları listesinde yer alan ve Dünyanın Sekizinci Harikası olarak isimlendirilen travertenler Pamukkale gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo