Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri, Denizli il merkezine 18 km uzaklıkta yer alan ve kaplıcalar ile bembeyaz kayaçlardan oluşan muhteşem bir doğa harikasıdır. 400 metrelik yükseklikte yaralan Pamukkale Travertenleri, kaplıcaları ile şifa dağıtırken tamamen doğal şekilde oluşan beyaz kayaçları ve uçumları ile görenleri kendine hayran bırakır. Çevresinde ve içinde yer alan restoranlarda ise Denizli mutfağına özgü lezzetleri tatmak mümkündür.

Pamukkale Travertenleri Ne Zaman Oluştu?

Pamukkale Travertenleri oluşum zamanı, 400 bin yıl öncesidir. Bu doğal yapı 400 bin sene önce ortaya çıkan bir dizi deprem ardından Büyük Menderes Havzasında termal suların oluşumuna dayanır. Bu termal suların belirli bir alana akması ve oksijenle buluşma ardından gerçekleşen buharlaşmada sadece bir takım kayaç yapıcı maddelerin geriye kalması ile oluşmuştur.

Pamukkale Travertenlerinin Özellikleri Nelerdir?

Pamukkale Travertenlerinin nitelikleri şu şekildedir:

 • Pamukkale Travertenleri, kaplıca sularından çökelmiş olan karbonat minerallerinden oluşmuş terasa sahiptir.
 • 1.000 senedir kaplıca sularına girilebilen bir alandır.
 • UNESCO Dünya mirası olarak resmi kaynaklarda yer alır.
 • Görüntüsü beyaz renklidir ve dokusu ile yumuşaktır.
 • Bir efsane (Ay Tanrıçası Selena efsanesi) ile birlikte anılma niteliğine sahiptir.
 • 35 ve 33 derecelik sıcaklıklara sahip 17 adet sıcak su kaynağını içerir.
 • Cinsi tortulu kayaç traverten olarak adlandırılmıştır.
 • Uzaktan bakıldığında, ufuktan daha alçak bir seviyede yer alan beyaz bir doğal cenneti ve bulutları andırır.

Pamukkale Travertenleri Hangi Kayaçlardan Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri oluşum kayacı, tortullu kayaç olarak bilinir. Ancak oluşumda il olarak kayaçlar yer almaz. Oluşumun kaynakları kaplıca sularıdır. Sıcaklıkları 33 ile 35 derece arasında değişen kaplıca suları kaynaklarından çıkarak belirli alana akarlar. Birikmelerinde ise oksijen ve güneş ışığı ile temas ederek buharlaşmaya başlarlar. Suların içinde kalsiyum, sodyum, demir gibi mineraller bulunur. Buharlaşma ardından su gider ve geriye kalan kalsiyum karbonat ise sertleşerek kayaçları oluşturur.

Pamukkale Travertenlerine Nasıl Gidilir?

Pamukkale Travertenleri gitmek için izlenen yollar:

 • Özel Araçla Gidiş: Bu şekilde alana girmek için İzmir-Turgutlu- Salihli- Alaşehir-Pamukkale otoban yolunda yolculuk yapılması gerekir. 221 km’lik ve 3 saat 15 dakikalık yolculuk ardından travertenlere ulaşılır.
 • Toplu Taşımayla Gidiş: Denizli kent merkezinde yer aşan Denizli Tren Garı içinden Denizli Otobüs Terminaline geçiş sağlanır. Ardından Pamukkkale minibüslerine binilerek ulaşım gerçekleştirilir. Pamukkale Travertenleri durağında inilmesi gerekir.

Pamukkale Travertenleri Ne Zaman Açık?

Pamukkale Travertenleri açılış saatleri şu şekildedir:

 • Yaz Dönemi Ziyaret Saatleri: 1 Nisan ve 1 Ekim tarihleri arasında saat 06:30’da açılan Pamukkale Travertenleri, saat 20:00’da kapanır. Bu tarihler arasında ilgili saat aralığında hem hafta sonu hem de hafta içi ziyaret yapılır.
 • Kış Dönemi Ziyaret Saatleri: 1 Ekim ile 1 Nisan arasında saat 08:00’da açılan Pamukkale Travertenleri saat 18:00’da kapatılır. Bu saatler arasında hem hafta sonu hem de hafta içi ziyaret yapılabilir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pamukkale Travertenleri giriş ücret tutarı, 100 TL olarak belirlenmiştir. Kişi başı ücret 2020 senesinde 80 TL olarak alınırken, 2021 senesinde yapılan zam ardından 100 TL olarak alınır. Müze karta sahip olan kişiler ise kartlarına 60 TL yükleme ardından 1 sene boyunca ücretsiz giriş yaparlar. 65 yaş üzeri kişiler ve 18 yaş altında olanlar ise ücretsiz şekilde giriş sağlarlar. Müze kart sahipleri sadece girişte avantaj elde etmez, Pamukkale Travertenleri içinde yer alan yiyecek ve içecek satış noktalarından da %50 indirimli alışveriş yaparlar.