Pamukkale Gezi Rehberi

Denizli denilince insanların aklına şüphesiz ilk olarak Pamukkale Travertenleri gelmektedir. Söz konusu travertenler, dünyaca ünlüdür ve her yıl buraya milyarlarca turist gelmektedir. Travertenlerin oluşması bir dizi kimyasal olayın sonrasında olmakta ve buradaki önemli nokta zeminden çıkan termal suyun sıcaklığı ve içerisindeki maddelerdir. Termal suyla birlikte yüzeye gelen maddeler kalsiyum karbonat oluşturmakta ve bu madde daha sonra jel halini almaktadır. Jel olan yapı zamanla soğumakta ve buna bağlı olarak katılaşmaktadır. Bu sürecin sonu ise traverten oluşumudur. Denizli Pamukkale Travertenleri bu şekilde yaklaşık 400 bin yıl önce oluşmaya başlamıştır. İnsanlar tarafından burası 2000 yıldan daha uzun bir süredir kullanılmaktadır.

Pamukkale’deki su kaynaklarının bir kısmı halen aktiftir ve bunların sayısı 17 kadardır. Zemine yükselen suyun sıcaklığı ise 35 derece ile 100 derece arasında değişmektedir. Dolayısıyla da bölgeye gelen insanlar farklı suları hissetme fırsatı yakalamaktadır. Pamukkale Travertenleri yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Sabah saat 08:00’de ziyarete açılan bölge yaz aylarında 21:00’e kadar açık iken kış aylarında ise 17:00’de kapanmaktadır. Bundan dolayı bölgeye gelecek olan kişilerin bu ayrıntıya dikkat etmesi gerekir. Bunun haricinde Pamukkale travertenleri giriş ücreti 35 TL’dir.

Pamukkale’deki Diğer Güzellikler

Pamukkale’ye genellikle travertenler için gelen turistler, bölgede yer alan diğer güzellikleri gördüklerinde büyük bir şaşkınlık yaşıyor. Pamukkale de gezilecek yerler sayısı oldukça fazladır ve bunların her birisi kendi içinde özeldir. Travertenlere çok yakın bir konumda bulunan Hierapolis Antik Kenti de bunlardan bir tanesidir. Bir Frigya kenti olduğu iddia edilen Hierapolis, içerisinde bulundurduğu tiyatro, havuz gibi unsurlarla adeta insanları büyülemektedir. Burayı gezmek için gelen kişiler, antik kentin yakın bir noktasında yer alan kafede keyifli zaman geçirebilir. Bunun haricinde bölgede Natural Park ve The Basilica Bath gibi güzellikler de bulunmaktadır.

Pamukkale’nin sahip olduğu güzellikler tüm dünya tarafından bilinmesine karşın bölgeye gidildiğinde Uzakdoğu’dan gelen turistlerin daha fazla olduğu görülecektir. Öyle ki bazı restoran ve otellerin isimleri bile buna uyum göstermiş ve Çinceye çevrilmiştir.

Özet
Pamukkale Gezi Rehberi
Başlık
Pamukkale Gezi Rehberi
Açıklama
Pamukkale'de gezilecek yerler oldukça fazladır ve bunların her birisi kendi içinde özeldir. Gezi rehberimiz sayesinde gezilecek yerleri öğrenebilirsiniz.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo