Pamukkale Gezi Rehberi

Pamukkale Travertenleri, termal sular sayesinde oluşan doğal güzelliklerden birisidir. UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilen Pamukkale Travertenleri, antik dönemlerden beri birçok farklı uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Domuzçukuru’ndan başlayan ve Çaltık Deresi’ne ulaşan travertenlerin yaklaşık 3 kilometre uzunluğu bulunmaktadır.

Pamukkale Travertenleri Hangi Şehirde?

Pamukkale Travertenlerinin bulunduğu il, Denizli’dir. Denizli’nin Pamukkale ilçesinde bulunan travertenler, Denizli merkezden yaklaşık olarak 24 kilometre mesafe uzaklıktadır. Merkezden 21 dakikalık bir yolculuk sonunda Pamukkale’ye ulaşılabilmektedir.

Pamukkale Travertenleri Nasıl Oluşmuştur?

Pamukkale Travertenleri oluşumu, Pamukkale Travertenlerine giderek bu büyülü manzaranın tadına varmak isteyenler tarafından en çok araştırılan konulardan birisidir. Pamukkale Travertenlerin kimyasal tortul kayaçlar olduğu ve kimyasal reaksiyonlardan sonra çökelme ile meydana geldiği bilinmektedir. Pamukkale’de bulunan Büyük Menderes havzasında yer alan termal sular yaklaşık 356 °C sıcaklığına sahiptir ve içerisinde yüksek miktarda kalsiyum hidro karbonat bulunmaktadır. Su ile hava temas ettiğinde karbondioksit ve karbonmonoksit uçmakta ve kalsiyum karbonat ile çökelme meydana gelmektedir.

Pamukkale Travertenleri Özellikleri Nelerdir?

Pamukkale Travertenleri özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak, travertenleri ziyaret etmeden önce bu eşsiz güzelliğin hakkını vermek için oldukça önemlidir. Bu doğrultuda Pamukkale Travertenlerinin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Kimyasal tortul kayaçlardan oluşan bir yapıdır.
  • 3 kilometre uzunluğu bulunmaktadır.
  • Travertenlerin korunması için termal sular kontrollü olarak bırakılmaktadır ve ayakkabı ile giriş yasaktır.
  • Travertenlerin şifalı suların deri, kalp, sindirim ve solunum rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
  • Pamukkale Travertenleri ve çevresinin yılda 1 milyondan fazla yerli ve yabancı turisti ağırladığı bilinmektedir.

Pamukkale Travertenleri Efsanesi Nedir?

Pamukkale Travertenleri efsanesi, bir oduncu kızının hikayesidir. Çökelez Dağı’nın eteklerinde yaşayan fakir bir oduncunun kızı, rivayete göre o kadar çirkindir ki erkek anneleri karşılaştığında yolları değiştirirdi. Sonunda çirkinliğinden usanan oduncu kızı, kendini dağın eteklerinden boşluğa bırakarak intihar eder. Su ve tortu dolu bir havuzun içerisinde düşen kız suyun içerisinde güzelleşir. Havuzun yanından geçen Denizli beyinin oğlu kızı görür ve alıp evine götürür. Kız iyileşir ve güzelliği ile herkesi kendine hayran bırakır. Denizli beyiyle evlenen kızı görenler, o günden sonra güzelleşmek için ılıcaları ziyaret eder.

Bir diğer rivayete göre çirkinliğinden utanan kralın kızı, saraydan kaçar ve bir çobanla karşılaşır. Çobana aşık olan kız, bir tepeye çıkar ve çok çirkinim diye ağlamaya başlar. Ağlarken dengesini kaybeden ve tortu dolu suyun içine düşen kız, sudan çıkıp aynaya bakar. Kendini dünyalar güzeli bir kıza dönüşmüş olarak bulur.

Pamukkale Travertenleri Giriş Ücreti Ne Kadar?

Pamukkale Travertenleri giriş ücreti, 80 TL olarak belirlenmiştir. Giriş ücreti ödemeniz karşılığında verilen tek biletle Pamukkale Travertenleri de Hierapolis Antik Kenti de gezilebilmektedir. Müzekart sahipleri, herhangi bir ücret ödemeden sadece Müzekart göstererek Pamukkale Travertenlerini gezebilmektedir. Ancak Pamukkale Travertenleri ücreti hakkında bilmeniz gereken en önemli husus, Antik Havuz’da yüzmek isteyenler için Müzekart sahibi olsanız da ücret ödemeniz gerekeceğidir. Antik Havuz’u yalnızca gezmek isteyenler, Müzekart ile gezebilmektedir.

Pamukkale Travertenleri Giriş Saati Kaçta?

Pamukkale Travertenleri ziyaret saatleri, tüm yıl için belirlenmektedir. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Pamukkale Travertenlerinin giriş saati 06.00 olarak belirlenmiştir.

Pamukkale Travertenleri müze kısmı pazartesi günleri hizmet vermemektedir. Bu nedenle müzeyi de gezmek istiyorsanız, gezintinizi buna göre planlamanız gerekecektir.

Pamukkale Travertenleri Kaça Kadar Açık?

Pamukkale Travertenleri kapanış saatleri sezona göre değişiklik göstermektedir. Pamukkale Travertenleri kapanış saati şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Nisan – Ekim: 21.00
  • Kasım – Mart: 17.00