Dünya Mirası; Denizli Pamukkale Travertenleri

Dünya mirası listesinde de yer alan Denizli Pamukkale Travertenleri doğal güzelliği ile görenleri büyülemektedir. İnanılmaz bir güzelliğe sahip olan Pamukkale Travertenleri doğal oluşumu sayesinde muhteşem bir görünüme sahiptir. Travertenlerin oluşumuna bakıldığında kimyasal reaksiyonlar sonucu oluştuğu görülmektedir. Yani reaksiyonlara giren çeşitli kimyasallar çökelmelere yol açarak kayaları meydana getirmektedir. Bölgede sıcaklıkları ortalama 35 ile 100 derece arasında değişiklik gösteren 17 adet su kaynağı bulunmaktadır. Termal sular kaynağından çıkması ile birlikte travertenlerin başına kadar gelerek katlarda çökelmelere yol açmaktadır. Termal sularda bol miktarda bulunan Kalsiyum Hidrokarbonat çıkışı ile birlikte oksijen ile temasa geçmektedir. Bunun sonucunda da Karbon Monoksit ve Karbondioksit oluşarak uçuşa geçmektedir. Kalan Kalsiyum Karbonat bulunduğu ortamda çökelmelere başlamaktadır. Öncellikle jel formuna bürünen ve sonrasında sertleşerek kaya haline gelen sıvı travertenleri oluşturmaktadır.

Pamukkale Travertenlerinde nelere dikkat edilmelidir?

Birçok bölgeden Pamukkale Travertenlerini görmeye gelen turistler jel halindeki kaya oluşumunda yürüdükleri için birikmelerde sorun yaşanmıştır. Düzgün biçimde korunması gereken travertenlerde yapılan bazı uygulamalarla oluşumların olumsuz etkilenmesinin önüne geçilmiştir. Bu uygulamalar şu şekildedir:

  • Özel araç girişi engellenmiştir. Yalnızca belediyeye ait servislerle ulaşım sağlanabilmektedir.
  • Çevre otelleri daha uzağa taşınmıştır.
  • Gelen turistler sadece onlar için ayrılmış olan yerleri ziyaret edebilmektedir.
  • Turistler için ayrılmış alanlarda ayakkabı kullanmadan yürünmesi mümkündür.
  • Travertenlerden parça koparmak doğasına ciddi tahribat verdiği için yasaklanmıştır.
  • Su akışının kontrol altına alınarak ölçülü verilmesi sağlanmıştır.

Pamukkale Travertenleri hakkında bilgi edinmek isteyen kişilerin bu hususlara dikkat etmesi önerilmektedir.

Pamukkale travertenleri giriş kriterleri nedir?

Pamukkale Travertenleri genel olarak yaz aylarında ziyaret edilmektedir. Kış ayları da açık olan doğal alan için mevsimlerde giriş saatlerinde de değişiklik ortaya çıkmaktadır. Kış ayı tarih aralığı 3 Ekim ile 14 Nisan aralığını kapsarken giriş çıkış saatleri de 08:00 ile 17:00 arasında gerçekleşmektedir. Yaz ayında ise 15 Nisan ve 2 Ekim tarihlerinde sezonu açılan bölgeyi sabah 08:00 ile akşam 21:00’a kadar gezmek mümkündür. Pamukkale Travertenleri giriş ücreti ise yerli ve yabancı turistler için 35 TL olarak belirlenmiştir.

Özet
Denizli Pamukkale Travertenleri
Başlık
Denizli Pamukkale Travertenleri
Açıklama
Dünya mirası listesinde de yer alan Denizli Pamukkale Travertenleri doğal güzelliği ile görenleri büyülemektedir
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo