Denizli’ye gider gitmez ilk nereyi görmelisiniz?

Bildiğiniz üzere Denizli deyince akla ilk gelen yer tabi ki travertenlerdir. Ancak orayı gezmeden önce hakkında bilgi sahibi olursanız bu geziniz çok daha anlamlı olur. O halde elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım. Türkiye içerisinde gidip görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi olan Denizli Pamukkale travertenleri aslında kayalıkların çökmesi sonucu oluşmuştur. Tabi ki bu arada da sıcak su kayaların üzerinden akmış ve bugünkü halini almasına yardımcı olmuştur. Fakat o bembeyaz rengin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız o da şu şekildedir: Kayaların üzerinden akan sıcak su aslında içeriğinde karbonmonoksit ve karbondioksit barındırmaktadır. Ancak suyun hareketi sırasında bu gazlar havaya karışmakta ve tutunabildikleri ilk dal olan travertenlerde birikmektedirler. İşte bu şekilde de bugün gördüğümüz beyaz tablo oluşmaktadır.

Hazır Pamukkale’ye gitmişken…

Orada sadece travertenler ile sınırlı kalırsanız Pamukkale geziniz yarım kalır. Çünkü Pamukkale de gezilecek yerler inanın bize oldukça fazla. O halde hazır oradayken Hierapolis Antik Kenti’ni, Karahayıt Kaplıcaları’nı, Antik Havuz’u ve Natural Park’ı da mutlaka görün.

Özet
Denizli’ye gider gitmez ilk nereyi görmelisiniz?
Başlık
Denizli’ye gider gitmez ilk nereyi görmelisiniz?
Açıklama
Türkiye içerisinde gidip görebileceğiniz en güzel yerlerden bir tanesi olan Denizli Pamukkale travertenleri aslında kayalıkların çökmesi sonucu oluşmuştur.
Yazar
Canan
Yayıncı adı
Pamukkale Travertenleri
Yayıncı logo